Ako na drevené konštrukcie.

Ako vybrať vhodnú farbu na drevo.

 

Drevo je prírodný materiál, ktorý je často používaný na výrobu rôznych konštrukcií, okien, dverí, altánkov, prístreškov. Jeho jedinou nevýhodou je, že bez povrchovej úpravy dochádza pôsobením poveternostných vplyvov a UV žiarenia k jeho degradácii. Aby sme tomu zamedzili, je potrebné drevené konštrukcie chrániť vhodnými nátermi.

Na začiatok je vhodné sa rozhodnúť či mame záujem o syntetickú farbu , alebo ekologickejšie riešenie a použijeme vodou riediteľné farby.

Syntetické farby a lazúry sú riedené podľa spôsobu nanášania. V prípade aplikácie farby štetcom je najčastejšie odporúčané riedidlo S 6006.V prípade, že sa rozhodnete takýto typ farby nanášať striekaním najčastejšie je výrobcami odporúčané riedidlo S 6001. Každý výrobca syntetickej farby udáva pri konkrétnom výrobku typ riedidla, ktoré je vhodné použiť.

Vodou riediteľná farba je ako nám už názov napovedá riaditeľná vodou. Na riedenie je vhodné použiť čistú vodu, bez akéhokoľvek znečistenia.

Bez ohľadu na to, aký druh farby sa rozhodnete použiť, je vhodné si pri každom výrobku naštudovať odporúčaný pomer riedenia.

V ďalšom kroku výberu farby na drevo sa zamerajte na to , či máte záujem o farbu- email, alebo lazúru. Farba- email je druh náteru, ktorý nám dokonale prekryje štruktúru natieraného povrchu. V závislosti od výberu konkrétneho produktu vytvorí pololesklý, poprípade lesklý povrch.

Lazúra je druh náteru, ktorý nám farebne zvýrazní štruktúru natieraného materiálu. To znamená,že štruktúra dreva, bude viditeľná aj po natretí.

Na záver ešte jedno upozornenie: drevené konštrukcie je vhodné chrániť pred drevokazným hmyzom a hubovým ochorením ochranným náterom dreva. Druh náteru si vyberte podľa toho, či sa jedná o nové konštrukcie,alebo drevo, ktoré je už napadnuté škodcom.