10 RÁD AKO SI VYBRAŤ VAŇU

 

          Vybrať si vaňu nie je v dnešnej dobe také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na trhu sú bežne dostupné vane zo smaltovaného plechu, akrylátove, kamenné, alebo dokonca sklenené. Každý materiál ponúka svojim priaznivcom rad výhod ,ale samozrejme nájdu sa aj nejaké nevýhody.

1, Ak hľadáte vaňu odolnú na poškriabanie- určite neprehliadnite smaltované vane. Smalt je na stupnici tvrdosti na stupni 7- vďaka tomu je odolný voči mechanickému poškriabaniu. V prípade,že vo Vašej domácnosti býva s Vami aj psík a máte ho vo zvyku kúpať vo vani je veľká pravdepodobnosť,že pri akrylátovej vani dôjde k jej poškriabaniu pazúrikmi a následnému znehodnoteniu.

2, Čo je v jednom prípade výhodou, môže byť zároveň aj nevýhodou. Samotná tvrdosť smaltu spôsobí, že pri páde ťažšieho predmetu (parfému v sklenenej fľaške, alebo len samotnej sprchovej hlavice) môže veľmi ľahko dôjsť k odlúpnutiu smaltu. Akrylátové vane sú odolnejšie voči poškodeniu padajúcimi predmetmi.

3, Z hľadiska jednoduchej údržby je vhodnejšia smaltovaná vaňa. Povrch smaltu je hladký a nemá póry preto je jeho čistenie menej náročné. Na čistenie vaní a sanity z akéhokoľvek materiálu sa neodporúča používať abrazívne výrobky ( čistiace prostriedky a pieskom). Výrobcovia sa zhodujú že na čistenie je najvhodnejšia voda s jarou, v prípade že uprednostňujete ekologické prostriedky postačí voda s octom. V žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie vaní kefky, alebo drsné hubky,ktoré by mohli povrch poškodiť a agresívnu chémiu.

4, Smaltované vane sú považované za studené na prvý dotyk. S týmto nedostatkom si však hravo poradíme, ak povrch vane osprchujeme horúcou vodou. Akrylátové vane sú na prvý kontakt teplejšie. Obidva materiály udržia teplotu vody porovnateľne dlho. Samotný materiál týchto vaní nemá výrazný vplyv na podchladenie vody. V prípade vaní vyrobených zo skla, alebo kameňa je už situácia iná. Tieto materiály sú prirodzene studené a dochádza k rýchlemu ochladeniu napustenej vody.

5, Akrylát je materiál,ktorý sa ľahšie tvaruje a vďaka tomu nájdeme v ponuke vane rôznych tvarov a rozmerov. Smaltované vane sú tvarovo obmedzené na tradičné obdĺžnikové.

6, Využívate vašu vaňu na relaxovanie? V prípade že áno je dôležitý pri výbere vane aj jej tvar, ktorý by Vám mal poskytovať pohodlie a komfort. V prípade že radi vo vani čítate- ideálne riešenie je pre Vás vaňa s integrovanými opierkami na lakte, poprípade poteší aj opierka hlavy takzvaný vankúš- tento komfort Vám dokážu poskytnúť akrylátové vane.

7, Z hľadiska ceny sú cenovo najprijateľnejšie vane smaltované. Akrylátové vane sú finančne trochu náročnejšie. Vane vyrobené z kameňa a skla patria medzi luxusné a tomu zodpovedá aj ich cena.

8, V prípade , že máte zdravotné problémy, poprípade pokročilý vek, je vhodné pri výbere vane uprednostniť vaňu s madlami. V ponuke smaltovaných vaní nájdete modely, ktorých súčasťou sú madlá. V prípade akrylátových vaní je možnosť dokúpiť si držadlá, ktoré si môžeme namontovať takmer na každý typ vane.

9, Uprednostňujete kúpanie vo dvojici? V tom prípade si vyberajte z vaní,ktoré sú priestorovo štedrejšie. Poprípade Vás možno poteší vaňa s prepadom v strede. Najväčší výber vaní z tohto typu nájdete v akrylátovom prevedení.

10, V prípade, že uprednostňujete relax vo vani až po okraj napustenej vodou je rozumné už pri samotnom výbere vane upriamiť svoju pozornosť aj na objem vane,inak by sa Vám mohlo stať, že by sa Vám neúmerne zvýšila spotreba teplej vody v domácnosti.